مصرف شیر و لبنیات در آلودگی هوا

مصرف شیر و لبنیات در آلودگی هوا
برای کاهش مضرات آلودگی هوا، شیر و لبنیات بیشتری مصرف کنید
در شرایط آلودگی هوا برای کاهش صدمات به دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش ناشی از این آلودگی، مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهید.
مصرف شیر و فرآورده‌های آن سبب نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می ‌شود. از سوی دیگر به دلیل وجود ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری‌‌های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می‌‌کنند التهابات و بیماری‌های دستگاه گوارش را کاهش می‌‌دهد. کاهش التهاب‌ها در مقابله با نقش رادیکال‌‌های آزاد که به صورت آلاینده‌‌ها وارد بدن شده‌‌اند، نقش موثری داشته به سلامت بدن کمک می‌کند.
به اعتقاد متخصصان تغذیه، مصرف دوغ و ماست‌‌های "پروبیوتیک" برای مقابله با آلاینده ‌های هوا انتخاب بهتری به شمار می‌‌روند. آلاینده‌‌های موجود شامل ترکیبات مختلفی است که از طریق هوای تنفسی وارد بدن شده، آثار مخرب آن روی بافت‌‌های بدن، دستگاه تنفسی و قلب و عروق برجای مانده در طولانی مدت ابتلا به پوکی استخوان را تشدید می ‌کند.
از سوی دیگر در زمان آلودگی هوا، جذب "ویتامین D " از طریق پوست به شدت کاهش می‌‌یابد. به همین دلیل در شهرهای بزرگ که معمولا هوای آلوده دارند، کمبود ویتامین D از شیوع بالایی برخوردار است.
به گفته دکتر ربابه شیخ الاسلام افرادی که کمبود کلسیم دارند، بیشتر در معرض خطر آلودگی با سرب قرار می‌‌گیرند، به‌دلیل آن که گیرنده‌‌های فلزات دو ظرفیتی در بدن انسان به صورت رقابتی عمل می‌‌کند و در صورتی‌که این گیرنده‌‌ها، قبلا با فلزات مورد نیاز بدن مانند آهن و کلسیم اشباع شده باشند، بدن کمتر در معرض آلودگی با سرب قرار می‌‌گیرد. یکی از راه های پیشگیری از آلودگی هوا مصرف بیشتر لبنیات و اشباع کردن این گیرنده‌ ها است.
دکتر شیخ الاسلام، علاوه بر سایر اقداماتی که در شرایط وارونگی هوا برای مقابله با آثار مضر آلودگی بر سلامت می ‌بایست انجام شود بر توجه به تغذیه مناسب تاکید کرد و افزود: تغذیه متعادل و مناسب با در دسترس قرار دادن مواد مغذی که هر یک به طریقی بافت‌ های بدن را در برابر آثار مخرب ذرات آلاینده یاری می‌ کنند، نقش موثری در حفظ سلامت بدن دارد.
دکتر مسعود کیمیاگر، دیگر متخصص تغذیه نیز توصیه می‌ کند: در هوای آلوده، مصرف شیر افزایش یابد، زیرا شیر به دلیل دارا بودن فسفر، منیزم و کلسیم، خنثی کننده سموم است.
این متخصص تغذیه افزود: سعی کنید، ماست و دوغ به مقدار فراوان بنوشید و اگر ماست با ذائقه شما سازگار نیست، دوغ رقیق را به همراه گل محمدی به دفعات زیاد مصرف کنید.
وی با تاکید بر مصرف فرآورده‌‌های شیری کم‌چرب در افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی هستند، گفت: گروه شیر و لبنیات در هرم مواد غذایی به عنوان منابع خوب کلسیم و ویتامین D شناخته می‌شود. به همین دلیل، همواره برای پیشگیری و مقابله با گسترش پوکی استخوان بر مصرف شیر و لبنیات تاکید شده است.
هر ساله با آغاز سرد شدن هوا، افزایش آلودگی به خصوص در شهرهای بزرگ به موضوعی مهم تبدیل می‌‌شود. عوارض ناشی از افزایش آلاینده‌ها بر سلامت مردم، اهمیت توجه به این مشکل را بیشتر می‌‌کند.
هیدروکربورهای سرطان زا ناشی از سوخت ناقص مواد سوختی، انواع فلزات سنگین مثل سرب که با سوختن ترکیبات نفتی مثل بنزین و گازوئیل در هوا منتشر می ‌شوند و گاز خطرناک منواکسید کربن از جمله این ترکیبات هستند. در اثر پدیده گلخانه‌‌ای در فصل سرما، این گاز به اضافه بقیه گازهای مضر به سطح زمین بر می گردند و وارد ریه‌های ما می‌‌شوند.
آلودگی هوا روی بافت‌‌های بدن، دستگاه تنفسی و قلب و عروق تاثیر فراوانی دارد. همچنین مطالعه اخیر محققان علوم پزشکی نشان می‌‌دهد؛ افراد جوانی که در مناطق آلوده به دود زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های گوارشی قرار دارند.
آلودگی هوا همچنین بیماری‌های قلبی و عروقی و مرگ ناشی از آن را زیاد می‌‌کند. این اتفاق معمولا در افراد مستعد بیماری قلبی عروقی مانند کسانی‌که بیش از 60 سال دارند یا کسانی‌که سابقه نارسایی قلبی دارند، رخ می‌‌دهد. همچنین کسانی‌که دچار ناراحتی ریوی مزمن به خاطر استعمال سیگار هستند یا دیابت دارند، بیش از دیگران در معرض خطرات قلبی عروقی ناشی از آلودگی هوا قرار دارند.