پاستا

پاستا یکی از غذاهای خوشمزه و بسیار پرطرفدار در جهان است که انواع بسیار متنوعی دارد. جالب است بدانید که ماکارونی ما ایرانی‌ها و لازانیا هم یک نوع پاستا محسوب می‌شوند که از غذاهای معروف کشور ایتالیا است.
با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر پاستا تهیه کنید. در صورتی که می‌خواهید مقدار کمتر یا بیشتری پاستا تهیه کنید کافی‌است مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید.
مواد لازم برای تهیه پاستا
سیر ۱ حبه
شیر ۱ فنجان
قارچ ۲۰۰ گرم
پاستا ۳۰۰ گرم
آب مرغ ۲ لیوان
سینه مرغ ۱ عدد
پنیر پارمزان 4/1 فنجان
جعفری به اندازه کافی
روغن مایع به اندازه کافی
آرد گندم ۲ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به اندازه کافی
 
طرز تهیه پاستا
ابتدا شیر را از یخچال بیرون می‌آوریم تا با دمای محیط سازگار شود و بعد مرغ را روی تخته می‌گذاریم و از عرض ۲سانت و با طول ۴ سانت برش می‌دهیم و در بشقابی قرار می‌دهیم، سپس قارچ‌ها را با یک دستمال نمدار تمیز می کنیم. و بعد خیلی سریع زیر شیرآب آبکش می‌کنیم و در آبکش قرار می‌دهیم، سپس روی تخته آشپزخانه (به هر مدلی که تمایل دارید) خرد می‌کنیم. داخل قابلمه‌ای بزرگ مقداری روغن می‌ریزیم و روی حرارت می‌گذاریم تا کمی داغ شود و بعد قارچ ها مرغ خرد شده را در تابه می ریزیم و ۱۰ دقیقه تفت می دهیم تا رنگ مرغ تغییر کنید و آب قارچ تبخیر شود. کمی نمک،فلفل روی مرغ و قارچ می‌ریزیم و مخلوط می‌کنیم تا ادویه به خورد مواد برود. پس از اینکه مرغ کاملا رنگش تغییر کردو قارچ ها کمی سرخ شد قابلمه را از روی حرارت بر می‌داریم و مواد را در بشقابی می‌ریزیم و کنار می‌گذاریم.
حال برای تهیه سس پاستا قابلمه را مجددا روی حرارت می‌گذاریم و کمی روغن داخل آن می‌ریزیم و آرد را می‌افزاییم، و در روغن خوب تفت می‌دهیم و شیر را کم‌کم اضافه می‌کنیم و آب مرغ را نیز به مواد می‌افزاییم و مخلوط می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا مواد داخل قابلمه بجوش بیاید و به غلظت دلخواه‌مان، سس در بیاید.
در قابلمه‌ای آب می‌ریزیم و سیر را پوست می‌گیریم و مقداری نمک و روغن داخل آن می‌ریزیم و روی حرارت زیاد می‌گذاریم تا آب بجوش بیاید و بعد پاستا را داخل آب در حال جوش می‌ریزیم و پس از گذشت ۵ دقیقه بر می‌داریم و زیر دندان تست می‌کنیم، اگر کمی گیر داشت و سفت بود موقع آبکش کردن است، پس پاستا را در آبکشی می‌ریزیم و کمی آب سرد روی آن می‌گیریم و قابلمه را روی حرارت می‌گذاریم و مرغ، قارچ تفت داده را داخل قابلمه می‌ریزیم و پاستا را نیز به آن‌ها اضافه می کنیم و سس را روی مواد می‌ریزیم (می‌توانیم کمی از سس را نگه داریم برای مرحله آخر که غذا آماده شد روی آن بریزیم) و همگی مواد را زیر و رو می‌کنیم تا سس به خورد تمام مواد داخل قابلمه برود و کمی از پنیر پارمیزان را روی مواد می‌ریزیم و درب تابه را می‌گذاریم تا به مدت ۱۵ دقیقه خوب آماده شود.
البته چند بار در این مدت زمان پاستا را با مواد زیر و رو می‌کنیم تا ته نگیرد. پس از گذشت ۱۵ دقیقه کمی از پاستا را می‌چشیم و اگر نیاز بود مجددا نمک و فلفل به آن اضافه می‌کنیم و پاستا را در بشقابی می کشیم و با باقی پنیر پارمیزان و جعفری تزئین می کنیم.